Jak zasadit rostoucí papír, aby opravdu vyrostl

Rostoucí papír je papír plný semínek. Je to takový malý zázrak, který dokážeme potisknout a pokud mu věnujete tu správnou péči, vyroste v parádní úrodu. Záleží jen na vás, jestli zvolíte semínka voňavých bylinek, zeleniny nebo barevných kvítek pro včely a motýly.

Pro ideální pěstitelský výsledek doporučujeme dodržovat následující kroky:

1. Rostoucí papír navlhčete

Před samotným zasazením je důležité papír důkladně namočit ve vodě. Díky tomu se v půdě posléze dobře rozpustí a semínka z něj mohou klíčit.

2. Vložte papír do půdy 

Většině rostlin se lépe daří venku. Ideální čas pro sázení je obecně od května do října (každý druh semínek má ještě svoje konkrétní specifika). Pokud sázíte uvnitř do květináče či truhlíku, také doporučujeme tyto termíny dodržet. Půdu odhrňte, zkypřete hlínu a položte na ni rostoucí papír.

3. Papír zasypte tenkou vrstvou zeminy 

Rostoucí papír pak přikryjte 1–1,5 cm kvalitní půdy. Semínka tak získají dostatek živin, ochranu a světlo, aby mohla vyklíčit. Pokud papír pokryjete příliš silnou vrstvou půdy, bude pro semínka těžší se dostat až na povrch a je menší šance, že vyklíčí. 

4. Důkladně zalévejte

Po zasazení nezapomeňte záhonek zalít, aby měl hned ze začátku dostatek vody. Zprvu zalévejte určitě každý den, aby papír zůstal vlhký. Nejlepší je použít rozprašovač s měkkou hlavou, tak se papíru dostane po celé šířce stejné množství vody. 

5. Dopřejte semínkům světlo a teplo

Sázejte na světlé a teplé místo – dostatek světla je podstatný hlavně při sázení uvnitř, pozor na tmavé kouty, u okna se bude papíru dařit nejlépe. Buďte ale opatrní s místem na přímém slunci, zejména v létě. Pak by papír mohl vyschnout a semínka s ním.

6. A nakonec – hodně trpělivosti a lásky

Jestliže jste všechny předchozí kroky splnili, přichází na řadu trpělivé čekání. První výhonky se objeví do týdne. Rostlinky poté už zalévejte méně než v prvním týdnu, ale nadále jim dopřávejte co nejvíce péče. 

 

Budeme moc rádi, pokud se nám pochlubíte fotkami vzrostlé úrody. Zašlete je, prosím, na e-mail tereza.bourova@green-cat.cz.